235/45R18 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 105.8 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
To jeden z najpopularniejszych rozmiarów opon na felgi 18", często używany jako punkt odniesienia przy porównywaniu dokładności prędkościomierza między podobnymi rozmiarami.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 668.7 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/45R18 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 18" |
| Wysokość bocznika | 105.8 mm |
| Średnica całkowita | 668.7 mm / 26.33" |
| Obwód | 2100.8 mm / 82.71" |
| Obroty na km | 476.0 |
| Obroty na milę | 766.1 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/45R17 | 643.3 | -25.4 | -3.8% | 103.9 |
| 235/40R18 | 645.2 | -23.5 | -3.5% | 103.6 |
| 225/45R18 | 659.7 | -9.0 | -1.3% | 101.4 |
| 235/45R18 (bieżący) | 668.7 | — | — | 100.0 |
| 245/45R18 | 677.7 | +9.0 | +1.3% | 98.7 |
| 235/45R19 | 694.1 | +25.4 | +3.8% | 96.3 |
| 235/55R18 | 715.7 | +47.0 | +7.0% | 93.4 |