235/55R18 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 129.3 mm (profil 55%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 235/45R18, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +7.0% — prędkościomierz skalibrowany dla 235/45R18 pokazałby 93.4 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 715.7 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/55R18 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 55% |
| Średnica felgi | 18" |
| Wysokość bocznika | 129.3 mm |
| Średnica całkowita | 715.7 mm / 28.18" |
| Obwód | 2248.4 mm / 88.52" |
| Obroty na km | 444.8 |
| Obroty na milę | 715.8 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/40R18 | 645.2 | -70.5 | -9.9% | 110.9 |
| 235/45R18 | 668.7 | -47.0 | -6.6% | 107.0 |
| 235/55R17 | 690.3 | -25.4 | -3.5% | 103.7 |
| 235/55R18 (bieżący) | 715.7 | — | — | 100.0 |
| 255/55R18 | 737.7 | +22.0 | +3.1% | 97.0 |
| 235/55R20 | 766.5 | +50.8 | +7.1% | 93.4 |