235/55R17 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 129.3 mm (profil 55%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +5.1% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 95.1 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 690.3 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/55R17 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 55% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 129.3 mm |
| Średnica całkowita | 690.3 mm / 27.18" |
| Obwód | 2168.6 mm / 85.38" |
| Obroty na km | 461.1 |
| Obroty na milę | 742.1 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/50R17 | 666.8 | -23.5 | -3.4% | 103.5 |
| 215/55R17 | 668.3 | -22.0 | -3.2% | 103.3 |
| 225/55R17 | 679.3 | -11.0 | -1.6% | 101.6 |
| 235/55R17 (bieżący) | 690.3 | — | — | 100.0 |
| 235/60R17 | 713.8 | +23.5 | +3.4% | 96.7 |
| 235/55R18 | 715.7 | +25.4 | +3.7% | 96.5 |
| 235/55R20 | 766.5 | +76.2 | +11.0% | 90.1 |