225/65R17 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 146.3 mm (profil 65%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +10.3% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 90.7 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 724.3 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 225/65R17 |
| Szerokość przekroju | 225 mm |
| Współczynnik kształtu | 65% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 146.3 mm |
| Średnica całkowita | 724.3 mm / 28.52" |
| Obwód | 2275.5 mm / 89.58" |
| Obroty na km | 439.5 |
| Obroty na milę | 707.3 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 225/55R17 | 679.3 | -45.0 | -6.2% | 106.6 |
| 225/60R17 | 701.8 | -22.5 | -3.1% | 103.2 |
| 225/65R17 (bieżący) | 724.3 | — | — | 100.0 |
| 235/65R17 | 737.3 | +13.0 | +1.8% | 98.2 |
| 245/65R17 | 750.3 | +26.0 | +3.6% | 96.5 |