215/60R16 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 129.0 mm (profil 60%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 205/55R16, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +5.1% — prędkościomierz skalibrowany dla 205/55R16 pokazałby 95.1 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 664.4 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 215/60R16 |
| Szerokość przekroju | 215 mm |
| Współczynnik kształtu | 60% |
| Średnica felgi | 16" |
| Wysokość bocznika | 129.0 mm |
| Średnica całkowita | 664.4 mm / 26.16" |
| Obwód | 2087.3 mm / 82.18" |
| Obroty na km | 479.1 |
| Obroty na milę | 771.0 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 215/55R16 | 642.9 | -21.5 | -3.2% | 103.3 |
| 205/60R16 | 652.4 | -12.0 | -1.8% | 101.8 |
| 215/60R16 (bieżący) | 664.4 | — | — | 100.0 |
| 225/60R16 | 676.4 | +12.0 | +1.8% | 98.2 |