225/60R16 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 135.0 mm (profil 60%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 205/55R16, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +7.0% — prędkościomierz skalibrowany dla 205/55R16 pokazałby 93.4 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 676.4 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 225/60R16 |
| Szerokość przekroju | 225 mm |
| Współczynnik kształtu | 60% |
| Średnica felgi | 16" |
| Wysokość bocznika | 135.0 mm |
| Średnica całkowita | 676.4 mm / 26.63" |
| Obwód | 2125.0 mm / 83.66" |
| Obroty na km | 470.6 |
| Obroty na milę | 757.3 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 205/60R16 | 652.4 | -24.0 | -3.5% | 103.7 |
| 225/55R16 | 653.9 | -22.5 | -3.3% | 103.4 |
| 215/60R16 | 664.4 | -12.0 | -1.8% | 101.8 |
| 225/60R16 (bieżący) | 676.4 | — | — | 100.0 |
| 225/60R17 | 701.8 | +25.4 | +3.8% | 96.4 |