255/65R17 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 165.8 mm (profil 65%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +16.2% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 86.0 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 763.3 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 255/65R17 |
| Szerokość przekroju | 255 mm |
| Współczynnik kształtu | 65% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 165.8 mm |
| Średnica całkowita | 763.3 mm / 30.05" |
| Obwód | 2398.0 mm / 94.41" |
| Obroty na km | 417.0 |
| Obroty na milę | 671.1 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 255/60R17 | 737.8 | -25.5 | -3.3% | 103.5 |
| 245/65R17 | 750.3 | -13.0 | -1.7% | 101.7 |
| 255/65R17 (bieżący) | 763.3 | — | — | 100.0 |
| 265/65R17 | 776.3 | +13.0 | +1.7% | 98.3 |