255/50R19 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 127.5 mm (profil 50%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 245/40R19, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +8.7% — prędkościomierz skalibrowany dla 245/40R19 pokazałby 92.0 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 737.6 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 255/50R19 |
| Szerokość przekroju | 255 mm |
| Współczynnik kształtu | 50% |
| Średnica felgi | 19" |
| Wysokość bocznika | 127.5 mm |
| Średnica całkowita | 737.6 mm / 29.04" |
| Obwód | 2317.2 mm / 91.23" |
| Obroty na km | 431.5 |
| Obroty na milę | 694.5 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 255/40R19 | 686.6 | -51.0 | -6.9% | 107.4 |
| 255/45R19 | 712.1 | -25.5 | -3.5% | 103.6 |
| 255/50R19 (bieżący) | 737.6 | — | — | 100.0 |
| 265/50R19 | 747.6 | +10.0 | +1.4% | 98.7 |
| 255/50R20 | 763.0 | +25.4 | +3.4% | 96.7 |