255/50R20 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 127.5 mm (profil 50%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 265/50R20, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -1.3% — prędkościomierz skalibrowany dla 265/50R20 pokazałby 101.3 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 763.0 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 255/50R20 |
| Szerokość przekroju | 255 mm |
| Współczynnik kształtu | 50% |
| Średnica felgi | 20" |
| Wysokość bocznika | 127.5 mm |
| Średnica całkowita | 763.0 mm / 30.04" |
| Obwód | 2397.0 mm / 94.37" |
| Obroty na km | 417.2 |
| Obroty na milę | 671.4 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 255/45R20 | 737.5 | -25.5 | -3.3% | 103.5 |
| 255/50R19 | 737.6 | -25.4 | -3.3% | 103.4 |
| 255/50R20 (bieżący) | 763.0 | — | — | 100.0 |
| 265/50R20 | 773.0 | +10.0 | +1.3% | 98.7 |