255/45R20 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 114.8 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 265/50R20, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -4.6% — prędkościomierz skalibrowany dla 265/50R20 pokazałby 104.8 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 737.5 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 255/45R20 |
| Szerokość przekroju | 255 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 20" |
| Wysokość bocznika | 114.8 mm |
| Średnica całkowita | 737.5 mm / 29.04" |
| Obwód | 2316.9 mm / 91.22" |
| Obroty na km | 431.6 |
| Obroty na milę | 694.6 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 255/45R18 | 686.7 | -50.8 | -6.9% | 107.4 |
| 255/45R19 | 712.1 | -25.4 | -3.4% | 103.6 |
| 245/45R20 | 728.5 | -9.0 | -1.2% | 101.2 |
| 255/45R20 (bieżący) | 737.5 | — | — | 100.0 |
| 265/45R20 | 746.5 | +9.0 | +1.2% | 98.8 |
| 255/50R20 | 763.0 | +25.5 | +3.5% | 96.7 |