245/45R20 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach luksusowych, takich jak BMW Serii 5, Mercedes-Benz Klasa E i Audi A6.
Z wysokością ścianki bocznej 110.3 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 265/50R20, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -5.8% — prędkościomierz skalibrowany dla 265/50R20 pokazałby 106.1 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 728.5 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 245/45R20 |
| Szerokość przekroju | 245 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 20" |
| Wysokość bocznika | 110.3 mm |
| Średnica całkowita | 728.5 mm / 28.68" |
| Obwód | 2288.7 mm / 90.10" |
| Obroty na km | 436.9 |
| Obroty na milę | 703.2 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 245/45R18 | 677.7 | -50.8 | -7.0% | 107.5 |
| 245/45R19 | 703.1 | -25.4 | -3.5% | 103.6 |
| 245/45R20 (bieżący) | 728.5 | — | — | 100.0 |
| 255/45R20 | 737.5 | +9.0 | +1.2% | 98.8 |
| 265/45R20 | 746.5 | +18.0 | +2.5% | 97.6 |