215/55R17 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 118.3 mm (profil 55%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +1.8% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 98.3 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 668.3 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 215/55R17 |
| Szerokość przekroju | 215 mm |
| Współczynnik kształtu | 55% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 118.3 mm |
| Średnica całkowita | 668.3 mm / 26.31" |
| Obwód | 2099.5 mm / 82.66" |
| Obroty na km | 476.3 |
| Obroty na milę | 766.5 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 215/45R17 | 625.3 | -43.0 | -6.4% | 106.9 |
| 215/55R16 | 642.9 | -25.4 | -3.8% | 104.0 |
| 215/50R17 | 646.8 | -21.5 | -3.2% | 103.3 |
| 215/55R17 (bieżący) | 668.3 | — | — | 100.0 |
| 225/55R17 | 679.3 | +11.0 | +1.6% | 98.4 |
| 235/55R17 | 690.3 | +22.0 | +3.3% | 96.8 |