215/50R17 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 107.5 mm (profil 50%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -1.5% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 101.5 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 646.8 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 215/50R17 |
| Szerokość przekroju | 215 mm |
| Współczynnik kształtu | 50% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 107.5 mm |
| Średnica całkowita | 646.8 mm / 25.46" |
| Obwód | 2032.0 mm / 80.00" |
| Obroty na km | 492.1 |
| Obroty na milę | 792.0 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 215/45R17 | 625.3 | -21.5 | -3.3% | 103.4 |
| 205/50R17 | 636.8 | -10.0 | -1.5% | 101.6 |
| 215/50R17 (bieżący) | 646.8 | — | — | 100.0 |
| 225/50R17 | 656.8 | +10.0 | +1.5% | 98.5 |
| 215/55R17 | 668.3 | +21.5 | +3.3% | 96.8 |