205/50R17 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 102.5 mm (profil 50%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -3.0% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 103.1 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 636.8 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 205/50R17 |
| Szerokość przekroju | 205 mm |
| Współczynnik kształtu | 50% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 102.5 mm |
| Średnica całkowita | 636.8 mm / 25.07" |
| Obwód | 2000.6 mm / 78.76" |
| Obroty na km | 499.9 |
| Obroty na milę | 804.4 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 205/50R16 | 611.4 | -25.4 | -4.0% | 104.2 |
| 205/45R17 | 616.3 | -20.5 | -3.2% | 103.3 |
| 205/50R17 (bieżący) | 636.8 | — | — | 100.0 |
| 215/50R17 | 646.8 | +10.0 | +1.6% | 98.5 |
| 225/50R17 | 656.8 | +20.0 | +3.1% | 97.0 |