225/45R18 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 101.3 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 235/45R18, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -1.3% — prędkościomierz skalibrowany dla 235/45R18 pokazałby 101.4 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 659.7 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 225/45R18 |
| Szerokość przekroju | 225 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 18" |
| Wysokość bocznika | 101.3 mm |
| Średnica całkowita | 659.7 mm / 25.97" |
| Obwód | 2072.5 mm / 81.59" |
| Obroty na km | 482.5 |
| Obroty na milę | 776.5 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 225/45R17 | 634.3 | -25.4 | -3.9% | 104.0 |
| 225/40R18 | 637.2 | -22.5 | -3.4% | 103.5 |
| 215/45R18 | 650.7 | -9.0 | -1.4% | 101.4 |
| 225/45R18 (bieżący) | 659.7 | — | — | 100.0 |
| 235/45R18 | 668.7 | +9.0 | +1.4% | 98.7 |