215/45R18 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 96.8 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 235/45R18, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -2.7% — prędkościomierz skalibrowany dla 235/45R18 pokazałby 102.8 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 650.7 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 215/45R18 |
| Szerokość przekroju | 215 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 18" |
| Wysokość bocznika | 96.8 mm |
| Średnica całkowita | 650.7 mm / 25.62" |
| Obwód | 2044.2 mm / 80.48" |
| Obroty na km | 489.2 |
| Obroty na milę | 787.3 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 215/45R17 | 625.3 | -25.4 | -3.9% | 104.1 |
| 215/40R18 | 629.2 | -21.5 | -3.3% | 103.4 |
| 215/45R18 (bieżący) | 650.7 | — | — | 100.0 |
| 225/45R18 | 659.7 | +9.0 | +1.4% | 98.6 |
| 235/45R18 | 668.7 | +18.0 | +2.8% | 97.3 |