215/40R18 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 86.0 mm (profil 40%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 235/45R18, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -5.9% — prędkościomierz skalibrowany dla 235/45R18 pokazałby 106.3 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 629.2 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 215/40R18 |
| Szerokość przekroju | 215 mm |
| Współczynnik kształtu | 40% |
| Średnica felgi | 18" |
| Wysokość bocznika | 86.0 mm |
| Średnica całkowita | 629.2 mm / 24.77" |
| Obwód | 1976.7 mm / 77.82" |
| Obroty na km | 505.9 |
| Obroty na milę | 814.2 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 215/40R18 (bieżący) | 629.2 | — | — | 100.0 |
| 225/40R18 | 637.2 | +8.0 | +1.3% | 98.7 |
| 235/40R18 | 645.2 | +16.0 | +2.5% | 97.5 |
| 215/45R18 | 650.7 | +21.5 | +3.4% | 96.7 |