235/65R17 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 152.8 mm (profil 65%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +12.3% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 89.1 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 737.3 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/65R17 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 65% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 152.8 mm |
| Średnica całkowita | 737.3 mm / 29.03" |
| Obwód | 2316.3 mm / 91.19" |
| Obroty na km | 431.7 |
| Obroty na milę | 694.8 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/55R17 | 690.3 | -47.0 | -6.4% | 106.8 |
| 235/60R17 | 713.8 | -23.5 | -3.2% | 103.3 |
| 225/65R17 | 724.3 | -13.0 | -1.8% | 101.8 |
| 235/65R17 (bieżący) | 737.3 | — | — | 100.0 |
| 245/65R17 | 750.3 | +13.0 | +1.8% | 98.3 |