225/45R17 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 101.3 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -3.4% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 103.5 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 634.3 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 225/45R17 |
| Szerokość przekroju | 225 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 101.3 mm |
| Średnica całkowita | 634.3 mm / 24.97" |
| Obwód | 1992.7 mm / 78.45" |
| Obroty na km | 501.8 |
| Obroty na milę | 807.6 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 215/45R17 | 625.3 | -9.0 | -1.4% | 101.4 |
| 225/45R17 (bieżący) | 634.3 | — | — | 100.0 |
| 235/45R17 | 643.3 | +9.0 | +1.4% | 98.6 |
| 225/50R17 | 656.8 | +22.5 | +3.5% | 96.6 |
| 225/45R18 | 659.7 | +25.4 | +4.0% | 96.1 |
| 225/55R17 | 679.3 | +45.0 | +7.1% | 93.4 |