235/45R17 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 105.8 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -2.1% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 102.1 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 643.3 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/45R17 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 105.8 mm |
| Średnica całkowita | 643.3 mm / 25.33" |
| Obwód | 2021.0 mm / 79.57" |
| Obroty na km | 494.8 |
| Obroty na milę | 796.3 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 225/45R17 | 634.3 | -9.0 | -1.4% | 101.4 |
| 235/45R17 (bieżący) | 643.3 | — | — | 100.0 |
| 245/45R17 | 652.3 | +9.0 | +1.4% | 98.6 |
| 235/50R17 | 666.8 | +23.5 | +3.7% | 96.5 |
| 235/45R18 | 668.7 | +25.4 | +3.9% | 96.2 |
| 235/55R17 | 690.3 | +47.0 | +7.3% | 93.2 |
| 235/45R19 | 694.1 | +50.8 | +7.9% | 92.7 |