235/45R19 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach luksusowych, takich jak BMW Serii 5, Mercedes-Benz Klasa E i Audi A6.
Z wysokością ścianki bocznej 105.8 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 245/40R19, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +2.3% — prędkościomierz skalibrowany dla 245/40R19 pokazałby 97.8 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 694.1 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/45R19 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 19" |
| Wysokość bocznika | 105.8 mm |
| Średnica całkowita | 694.1 mm / 27.33" |
| Obwód | 2180.6 mm / 85.85" |
| Obroty na km | 458.6 |
| Obroty na milę | 738.0 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/45R17 | 643.3 | -50.8 | -7.3% | 107.9 |
| 235/35R19 | 647.1 | -47.0 | -6.8% | 107.3 |
| 235/45R18 | 668.7 | -25.4 | -3.7% | 103.8 |
| 235/40R19 | 670.6 | -23.5 | -3.4% | 103.5 |
| 235/45R19 (bieżący) | 694.1 | — | — | 100.0 |
| 245/45R19 | 703.1 | +9.0 | +1.3% | 98.7 |
| 255/45R19 | 712.1 | +18.0 | +2.6% | 97.5 |