235/35R19 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 82.3 mm (profil 35%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 245/40R19, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -4.6% — prędkościomierz skalibrowany dla 245/40R19 pokazałby 104.9 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 647.1 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/35R19 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 35% |
| Średnica felgi | 19" |
| Wysokość bocznika | 82.3 mm |
| Średnica całkowita | 647.1 mm / 25.48" |
| Obwód | 2032.9 mm / 80.04" |
| Obroty na km | 491.9 |
| Obroty na milę | 791.6 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/35R19 (bieżący) | 647.1 | — | — | 100.0 |
| 245/35R19 | 654.1 | +7.0 | +1.1% | 98.9 |
| 255/35R19 | 661.1 | +14.0 | +2.2% | 97.9 |
| 235/40R19 | 670.6 | +23.5 | +3.6% | 96.5 |
| 235/45R19 | 694.1 | +47.0 | +7.3% | 93.2 |