255/35R19 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 89.3 mm (profil 35%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 245/40R19, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -2.6% — prędkościomierz skalibrowany dla 245/40R19 pokazałby 102.6 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 661.1 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 255/35R19 |
| Szerokość przekroju | 255 mm |
| Współczynnik kształtu | 35% |
| Średnica felgi | 19" |
| Wysokość bocznika | 89.3 mm |
| Średnica całkowita | 661.1 mm / 26.03" |
| Obwód | 2076.9 mm / 81.77" |
| Obroty na km | 481.5 |
| Obroty na milę | 774.9 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 245/35R19 | 654.1 | -7.0 | -1.1% | 101.1 |
| 255/35R19 (bieżący) | 661.1 | — | — | 100.0 |
| 265/35R19 | 668.1 | +7.0 | +1.1% | 99.0 |
| 255/40R19 | 686.6 | +25.5 | +3.9% | 96.3 |
| 255/45R19 | 712.1 | +51.0 | +7.7% | 92.8 |