255/40R19 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 102.0 mm (profil 40%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 245/40R19, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +1.2% — prędkościomierz skalibrowany dla 245/40R19 pokazałby 98.8 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 686.6 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 255/40R19 |
| Szerokość przekroju | 255 mm |
| Współczynnik kształtu | 40% |
| Średnica felgi | 19" |
| Wysokość bocznika | 102.0 mm |
| Średnica całkowita | 686.6 mm / 27.03" |
| Obwód | 2157.0 mm / 84.92" |
| Obroty na km | 463.6 |
| Obroty na milę | 746.1 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 255/35R19 | 661.1 | -25.5 | -3.7% | 103.9 |
| 255/40R18 | 661.2 | -25.4 | -3.7% | 103.8 |
| 235/40R19 | 670.6 | -16.0 | -2.3% | 102.4 |
| 245/40R19 | 678.6 | -8.0 | -1.2% | 101.2 |
| 255/40R19 (bieżący) | 686.6 | — | — | 100.0 |
| 255/45R19 | 712.1 | +25.5 | +3.7% | 96.4 |