245/40R19 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 98.0 mm (profil 40%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
To jeden z najpopularniejszych rozmiarów opon na felgi 19", często używany jako punkt odniesienia przy porównywaniu dokładności prędkościomierza między podobnymi rozmiarami.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 678.6 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 245/40R19 |
| Szerokość przekroju | 245 mm |
| Współczynnik kształtu | 40% |
| Średnica felgi | 19" |
| Wysokość bocznika | 98.0 mm |
| Średnica całkowita | 678.6 mm / 26.72" |
| Obwód | 2131.9 mm / 83.93" |
| Obroty na km | 469.1 |
| Obroty na milę | 754.9 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 245/40R18 | 653.2 | -25.4 | -3.7% | 103.9 |
| 245/35R19 | 654.1 | -24.5 | -3.6% | 103.7 |
| 235/40R19 | 670.6 | -8.0 | -1.2% | 101.2 |
| 245/40R19 (bieżący) | 678.6 | — | — | 100.0 |
| 255/40R19 | 686.6 | +8.0 | +1.2% | 98.8 |
| 245/45R19 | 703.1 | +24.5 | +3.6% | 96.5 |