235/40R19 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 94.0 mm (profil 40%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 245/40R19, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -1.2% — prędkościomierz skalibrowany dla 245/40R19 pokazałby 101.2 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 670.6 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/40R19 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 40% |
| Średnica felgi | 19" |
| Wysokość bocznika | 94.0 mm |
| Średnica całkowita | 670.6 mm / 26.40" |
| Obwód | 2106.8 mm / 82.94" |
| Obroty na km | 474.7 |
| Obroty na milę | 763.9 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/40R18 | 645.2 | -25.4 | -3.8% | 103.9 |
| 235/35R19 | 647.1 | -23.5 | -3.5% | 103.6 |
| 225/40R19 | 662.6 | -8.0 | -1.2% | 101.2 |
| 235/40R19 (bieżący) | 670.6 | — | — | 100.0 |
| 245/40R19 | 678.6 | +8.0 | +1.2% | 98.8 |
| 235/45R19 | 694.1 | +23.5 | +3.5% | 96.6 |