225/40R19 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 90.0 mm (profil 40%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 245/40R19, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -2.4% — prędkościomierz skalibrowany dla 245/40R19 pokazałby 102.4 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 662.6 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 225/40R19 |
| Szerokość przekroju | 225 mm |
| Współczynnik kształtu | 40% |
| Średnica felgi | 19" |
| Wysokość bocznika | 90.0 mm |
| Średnica całkowita | 662.6 mm / 26.09" |
| Obwód | 2081.6 mm / 81.95" |
| Obroty na km | 480.4 |
| Obroty na milę | 773.1 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 225/40R18 | 637.2 | -25.4 | -3.8% | 104.0 |
| 225/40R19 (bieżący) | 662.6 | — | — | 100.0 |
| 235/40R19 | 670.6 | +8.0 | +1.2% | 98.8 |
| 245/40R19 | 678.6 | +16.0 | +2.4% | 97.6 |