225/40R18 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 90.0 mm (profil 40%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 235/45R18, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -4.7% — prędkościomierz skalibrowany dla 235/45R18 pokazałby 104.9 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 637.2 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 225/40R18 |
| Szerokość przekroju | 225 mm |
| Współczynnik kształtu | 40% |
| Średnica felgi | 18" |
| Wysokość bocznika | 90.0 mm |
| Średnica całkowita | 637.2 mm / 25.09" |
| Obwód | 2001.8 mm / 78.81" |
| Obroty na km | 499.5 |
| Obroty na milę | 803.9 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 215/40R18 | 629.2 | -8.0 | -1.3% | 101.3 |
| 225/40R18 (bieżący) | 637.2 | — | — | 100.0 |
| 235/40R18 | 645.2 | +8.0 | +1.3% | 98.8 |
| 225/45R18 | 659.7 | +22.5 | +3.5% | 96.6 |
| 225/40R19 | 662.6 | +25.4 | +4.0% | 96.2 |