235/40R18 to popularny rozmiar opony stosowany w samochodach sportowych, takich jak BMW Serii 3, Volkswagen GTI i Audi A4.
Z wysokością ścianki bocznej 94.0 mm (profil 40%), ta niskoprofilowa opona zapewnia ostry odzew kierownicy i precyzyjną przyczepność w zakrętach, choć jazda jest twardsza na nierównych nawierzchniach.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 235/45R18, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -3.5% — prędkościomierz skalibrowany dla 235/45R18 pokazałby 103.6 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 645.2 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/40R18 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 40% |
| Średnica felgi | 18" |
| Wysokość bocznika | 94.0 mm |
| Średnica całkowita | 645.2 mm / 25.40" |
| Obwód | 2027.0 mm / 79.80" |
| Obroty na km | 493.4 |
| Obroty na milę | 794.0 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 225/40R18 | 637.2 | -8.0 | -1.2% | 101.3 |
| 235/40R18 (bieżący) | 645.2 | — | — | 100.0 |
| 245/40R18 | 653.2 | +8.0 | +1.2% | 98.8 |
| 235/45R18 | 668.7 | +23.5 | +3.6% | 96.5 |
| 235/40R19 | 670.6 | +25.4 | +3.9% | 96.2 |
| 235/55R18 | 715.7 | +70.5 | +10.9% | 90.1 |