235/50R17 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 117.5 mm (profil 50%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +1.5% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 98.5 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 666.8 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/50R17 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 50% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 117.5 mm |
| Średnica całkowita | 666.8 mm / 26.25" |
| Obwód | 2094.8 mm / 82.47" |
| Obroty na km | 477.4 |
| Obroty na milę | 768.3 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/45R17 | 643.3 | -23.5 | -3.5% | 103.7 |
| 225/50R17 | 656.8 | -10.0 | -1.5% | 101.5 |
| 235/50R17 (bieżący) | 666.8 | — | — | 100.0 |
| 245/50R17 | 676.8 | +10.0 | +1.5% | 98.5 |
| 235/55R17 | 690.3 | +23.5 | +3.5% | 96.6 |