215/45R17 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 96.8 mm (profil 45%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -4.8% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 105.0 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 625.3 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 215/45R17 |
| Szerokość przekroju | 215 mm |
| Współczynnik kształtu | 45% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 96.8 mm |
| Średnica całkowita | 625.3 mm / 24.62" |
| Obwód | 1964.4 mm / 77.34" |
| Obroty na km | 509.1 |
| Obroty na milę | 819.2 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 205/45R17 | 616.3 | -9.0 | -1.4% | 101.5 |
| 215/45R17 (bieżący) | 625.3 | — | — | 100.0 |
| 225/45R17 | 634.3 | +9.0 | +1.4% | 98.6 |
| 215/50R17 | 646.8 | +21.5 | +3.4% | 96.7 |
| 215/45R18 | 650.7 | +25.4 | +4.1% | 96.1 |
| 215/55R17 | 668.3 | +43.0 | +6.9% | 93.6 |