235/60R17 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 141.0 mm (profil 60%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 225/50R17, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +8.7% — prędkościomierz skalibrowany dla 225/50R17 pokazałby 92.0 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 713.8 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/60R17 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 60% |
| Średnica felgi | 17" |
| Wysokość bocznika | 141.0 mm |
| Średnica całkowita | 713.8 mm / 28.10" |
| Obwód | 2242.5 mm / 88.29" |
| Obroty na km | 445.9 |
| Obroty na milę | 717.7 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/55R17 | 690.3 | -23.5 | -3.3% | 103.4 |
| 225/60R17 | 701.8 | -12.0 | -1.7% | 101.7 |
| 235/60R17 (bieżący) | 713.8 | — | — | 100.0 |
| 235/65R17 | 737.3 | +23.5 | +3.3% | 96.8 |
| 255/60R17 | 737.8 | +24.0 | +3.4% | 96.7 |
| 235/60R20 | 790.0 | +76.2 | +10.7% | 90.4 |