235/60R20 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 141.0 mm (profil 60%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 265/50R20, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +2.2% — prędkościomierz skalibrowany dla 265/50R20 pokazałby 97.8 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 790.0 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/60R20 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 60% |
| Średnica felgi | 20" |
| Wysokość bocznika | 141.0 mm |
| Średnica całkowita | 790.0 mm / 31.10" |
| Obwód | 2481.9 mm / 97.71" |
| Obroty na km | 402.9 |
| Obroty na milę | 648.4 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/60R17 | 713.8 | -76.2 | -9.6% | 110.7 |
| 235/55R20 | 766.5 | -23.5 | -3.0% | 103.1 |
| 235/60R20 (bieżący) | 790.0 | — | — | 100.0 |