235/55R20 to popularny rozmiar opony stosowany w SUV-ach i crossoverach, takich jak Toyota RAV4, Honda CR-V i Ford Explorer.
Z wysokością ścianki bocznej 129.3 mm (profil 55%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 265/50R20, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -0.8% — prędkościomierz skalibrowany dla 265/50R20 pokazałby 100.8 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 766.5 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 235/55R20 |
| Szerokość przekroju | 235 mm |
| Współczynnik kształtu | 55% |
| Średnica felgi | 20" |
| Wysokość bocznika | 129.3 mm |
| Średnica całkowita | 766.5 mm / 30.18" |
| Obwód | 2408.0 mm / 94.80" |
| Obroty na km | 415.3 |
| Obroty na milę | 668.3 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 235/55R17 | 690.3 | -76.2 | -9.9% | 111.0 |
| 235/55R18 | 715.7 | -50.8 | -6.6% | 107.1 |
| 235/55R20 (bieżący) | 766.5 | — | — | 100.0 |
| 235/60R20 | 790.0 | +23.5 | +3.1% | 97.0 |
| 275/55R20 | 810.5 | +44.0 | +5.7% | 94.6 |