205/50R16 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 102.5 mm (profil 50%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 205/55R16, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -3.2% — prędkościomierz skalibrowany dla 205/55R16 pokazałby 103.4 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 611.4 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 205/50R16 |
| Szerokość przekroju | 205 mm |
| Współczynnik kształtu | 50% |
| Średnica felgi | 16" |
| Wysokość bocznika | 102.5 mm |
| Średnica całkowita | 611.4 mm / 24.07" |
| Obwód | 1920.8 mm / 75.62" |
| Obroty na km | 520.6 |
| Obroty na milę | 837.9 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 195/50R16 | 601.4 | -10.0 | -1.6% | 101.7 |
| 205/50R16 (bieżący) | 611.4 | — | — | 100.0 |
| 205/55R16 | 631.9 | +20.5 | +3.4% | 96.8 |
| 205/50R17 | 636.8 | +25.4 | +4.2% | 96.0 |
| 205/60R16 | 652.4 | +41.0 | +6.7% | 93.7 |