205/60R16 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 123.0 mm (profil 60%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 205/55R16, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +3.2% — prędkościomierz skalibrowany dla 205/55R16 pokazałby 96.9 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 652.4 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 205/60R16 |
| Szerokość przekroju | 205 mm |
| Współczynnik kształtu | 60% |
| Średnica felgi | 16" |
| Wysokość bocznika | 123.0 mm |
| Średnica całkowita | 652.4 mm / 25.69" |
| Obwód | 2049.6 mm / 80.69" |
| Obroty na km | 487.9 |
| Obroty na milę | 785.2 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 205/50R16 | 611.4 | -41.0 | -6.3% | 106.7 |
| 205/60R15 | 627.0 | -25.4 | -3.9% | 104.1 |
| 205/55R16 | 631.9 | -20.5 | -3.1% | 103.2 |
| 205/60R16 (bieżący) | 652.4 | — | — | 100.0 |
| 215/60R16 | 664.4 | +12.0 | +1.8% | 98.2 |
| 225/60R16 | 676.4 | +24.0 | +3.7% | 96.5 |