205/60R15 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 123.0 mm (profil 60%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 195/65R15, średnica zewnętrzna tej opony różni się o -1.2% — prędkościomierz skalibrowany dla 195/65R15 pokazałby 101.2 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 627.0 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 205/60R15 |
| Szerokość przekroju | 205 mm |
| Współczynnik kształtu | 60% |
| Średnica felgi | 15" |
| Wysokość bocznika | 123.0 mm |
| Średnica całkowita | 627.0 mm / 24.69" |
| Obwód | 1969.8 mm / 77.55" |
| Obroty na km | 507.7 |
| Obroty na milę | 817.0 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 185/60R15 | 603.0 | -24.0 | -3.8% | 104.0 |
| 195/60R15 | 615.0 | -12.0 | -1.9% | 102.0 |
| 205/60R15 (bieżący) | 627.0 | — | — | 100.0 |
| 205/65R15 | 647.5 | +20.5 | +3.3% | 96.8 |
| 205/60R16 | 652.4 | +25.4 | +4.1% | 96.1 |