205/65R15 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 133.3 mm (profil 65%), ta opona zapewnia płynną i komfortową jazdę, dobrze tłumiąc nierówności nawierzchni — idealna do codziennych dojazdów i jazdy autostradowej.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 195/65R15, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +2.0% — prędkościomierz skalibrowany dla 195/65R15 pokazałby 98.0 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 647.5 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 205/65R15 |
| Szerokość przekroju | 205 mm |
| Współczynnik kształtu | 65% |
| Średnica felgi | 15" |
| Wysokość bocznika | 133.3 mm |
| Średnica całkowita | 647.5 mm / 25.49" |
| Obwód | 2034.2 mm / 80.09" |
| Obroty na km | 491.6 |
| Obroty na milę | 791.2 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 185/65R15 | 621.5 | -26.0 | -4.0% | 104.2 |
| 205/60R15 | 627.0 | -20.5 | -3.2% | 103.3 |
| 195/65R15 | 634.5 | -13.0 | -2.0% | 102.0 |
| 205/65R15 (bieżący) | 647.5 | — | — | 100.0 |