215/55R16 to popularny rozmiar opony stosowany w sedanach klasy średniej, takich jak Toyota Camry, Honda Accord i Hyundai Sonata.
Z wysokością ścianki bocznej 118.3 mm (profil 55%), ta opona oferuje zrównoważone połączenie komfortu jazdy i precyzji prowadzenia — wszechstronna zarówno w mieście, jak i przy sportowej jeździe.
W porównaniu z rozmiarem referencyjnym 205/55R16, średnica zewnętrzna tej opony różni się o +1.7% — prędkościomierz skalibrowany dla 205/55R16 pokazałby 98.3 km/h przy rzeczywistej prędkości 100 km/h.
Przy wymianie sprawdź, czy nadkole może pomieścić średnicę zewnętrzną 642.9 mm. Utrzymuj odchylenie prędkościomierza w zakresie ±3% ze względu na bezpieczeństwo i przepisy.
| Oznaczenie opony | 215/55R16 |
| Szerokość przekroju | 215 mm |
| Współczynnik kształtu | 55% |
| Średnica felgi | 16" |
| Wysokość bocznika | 118.3 mm |
| Średnica całkowita | 642.9 mm / 25.31" |
| Obwód | 2019.7 mm / 79.52" |
| Obroty na km | 495.1 |
| Obroty na milę | 796.8 |
| Oznaczenie opony | OD (mm) | Δ mm | Δ % | Prędkościomierz przy 100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 205/55R16 | 631.9 | -11.0 | -1.7% | 101.7 |
| 215/55R16 (bieżący) | 642.9 | — | — | 100.0 |
| 225/55R16 | 653.9 | +11.0 | +1.7% | 98.3 |
| 215/60R16 | 664.4 | +21.5 | +3.3% | 96.8 |
| 215/55R17 | 668.3 | +25.4 | +4.0% | 96.2 |